NAUCZYCIELECollege of languages ma wspaniałą kadrę pedagogiczną!
Nasi polscy nauczyciele, jak i native speakerzy, pracują z nami od lat i tworzą niepowtarzalny klimat naszej szkoły.

 • JOLA WITASZEK - Dyrektor
     Gdy skończyłam 6 lat mój Tato zapisał mnie na angielski do Młodzieżowego Domu Kultury w Łodzi. Wszystko co się potem działo było konsekwencja tego szalonego, jak na tamte czasy, kroku. Angielskiego uczyli się nieliczni i postrzegano ich trochę jak oderwanych od szarej rzeczywistości!!!
  Pierwszego prawdziwego Anglika spotkałam już na studiach, na Uniwersytecie Łódzkim, w Instytucie Anglistyki na 2 roku. Jak zupełnie inaczej uczymy teraz! Po 3 latach pracy w XII Liceum Ogólnokształcącym, gdzie miałam najwspanialszych uczniów na świecie, postanowiłam uczyć tak, jak uważałam za stosowne i przynoszące efekty.
  W 1992 roku powstał College of languages. Najciekawszą dla mnie dziedziną w nauczaniu języka jest writing, czyli pisanie różnych rodzajów tekstów (eseje, artykuły, recenzje, listy, raporty, opowiadania). Tu spełniam się jako nauczyciel i jako człowiek.

  Poza szkołą najwięcej czasu spędzam na basenie i w lesie z psem.
 • AGNIESZKA SZCZECIŃSKA - Dyrektor metodyczny
    Swoją pasję związaną z językiem angielskim zawdzięczam tylko jednej osobie - Joli Witaszek. To właśnie ona jeszcze w szkole podstawowej, a potem w liceum wprowadzała mnie w tajniki gramatyki i słownictwa języka angielskiego. Dlatego też po ukończeniu szkoły średniej mogłam wybrać tylko jeden kierunek studiów: Filologię Angielską.
  Kilka podróży do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wzmocniło moje zamiłowanie do języka Szekspira i wtedy zdecydowałam, że w przyszłości chciałabym uczyć tego przedmiotu i ‘zarażać’ nim innych. Kończąc studia na anglistyce w katedrze metodyki rozpoczęłam pracę w College of Languages. Trudno mi dziś uwierzyć, że pracuję tu już tak długo (od 1996!), ale nadal kocham ten zawód i nie potrafię sobie wyobrazić, ze mogłabym robić coś innego. Uczę gramatyki na wielu poziomach: od grupy dzieci siedmioletnich do grup przygotowujących do egzaminów - FCE i CAE w naszym Centrum Egzaminacyjnym.

  W wolnym czasie, którego niestety nie mam za dużo, lubię gotować, oglądać filmy, czytać fajne książki i zwiedzać ciekawe miejsca.
 • JUSTYNA BOCHENEK
    Przyjechałam do Łodzi dawno temu z pięknego województwa świętokrzyskiego. Uczę języka angielskiego w College of Languages od momentu, gdy skończyłam filologię angielską na Uniwersytecie Łódzkim.
  Zaczynając tę pracę nie miałam pojęcia jak wiele da mi ona satysfakcji i radości. Uwielbiam poznawać swoich uczniów, ich pasje i marzenia. Jednym z najciekawszych aspektów mojej pracy jest obserwowanie jak małe dzieci z biegiem lat się zmieniają i dojrzewają.

  Poza pracą czytam książki (właściwie wszystko, co mi wpadnie w ręce), interesuję się tym, co się dzieje w moim mieście (już teraz moim) i marzę, by znowu mieć psa.
 • MONIKA KOTWICA
    Pracę w College of Languages zaczęłam jeszcze na piątym roku anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, więc mogę z całą pewnością powiedzieć, że ta szkoła i ludzie, których tutaj spotkałam ukształtowały mnie jako nauczyciela, którym jestem dzisiaj. Nigdy nie żałowałam ani minuty spędzonej tutaj, to jest miejsce gdzie się spełniam zawodowo, spotykam przyjaciół oraz naszych niepowtarzalnych uczniów. Jestem jedną z niewielu osób, które do pracy idą z przyjemnością, a w ferie się nudzą.

  Kiedy nie ma mnie w szkole, to zapewne trenuję bieganie, chodzę po górach z moim mężem, spędzam czas z moimi kotami, oglądam głupie filmy z efektami specjalnymi, przebywam w Cambridge (jedno z moich ulubionych miejsc na świecie, gdzie spełniam się zawodowo w wakacje, kiedy szkoła jest zamknięta), egzaminuję niewinnych kandydatów na FCE, CAE, CPE, BEC (jestem Egzaminatorem Cambridge ESOL) lub zaczytuję się w powieściach George’a R.R. Martina.
 • MILENA TEODORCZYK
     Moja przygoda z angielskim zaczęła się bardzo dawno temu i nie zawsze była to droga usłana różami. Poziom nauczania w ówczesnych czasach był żenujący i zawsze twierdziłam, że zajęcia z języka obcego powinny wyglądać zupełnie inaczej. Jak pomyślałam tak zrobiłam – oczywiście studia na Uniwersytecie Łódzkim na wydziale Filologii Angielskiej bardzo mi pomogły w realizacji moich planów. Miałam wiele szczęścia, że na początku swojej drogi trafiłam do College of Languages, które umożliwiło mi rozwój i wprowadzenie moich (czasem kontrowersyjnych) metod nauczania.
  W pracy staram się zmobilizować moich uczniów do samodzielnego myślenia, odważnego wyrażania swoich poglądów i wychodzenia poza wymagane minimum. Uważam, że zawsze trzeba walczyć jak lew!!!

  W wolnym czasie pasjonuję się muzyką, uwielbiam jeździć na rockowe koncerty – to dodaje mi energii i sił.
 • KATARZYNA JĘDRZEJKIEWICZ
     Odkąd skończyłam siedem lat moim życiem rządziły trzy pasje: śpiew, taniec i język angielski. Poświęciłam im blisko dwadzieścia lat. Dość wcześnie dotarło do mnie, że tylko jedną z tych rzeczy mogłabym zajmować się całe życie. Tylko jedną z nich kocham na tyle mocno, by mogła stać się moim zawodem. A ponieważ jestem rodowitą łodzianką i uwielbiam to miasto, decyzja o Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim była jedyną, która wchodziła w grę. W 2006 roku zaczęłam pracę w zawodzie. Kocham w nim to, że mogę dzielić się tym co wiem i jednocześnie uczyć się codziennie czegoś nowego. Język angielski to dla mnie „never-ending story”.
  Wolny czas spędzam z przyjaciółmi. Relaksuję się słuchając muzyki, oglądając filmy, chodząc na koncerty, pływając i czytając.
 • DOROTA WIŚNIEWSKA
    Dorota's professional and sociable alliance with the College of Languages dates back to the mid 1990s when she was still a student at the University of Łódź. She graduated from the English Institute, UŁ in 1997.
  Three years later she obtained her M.A. from the University of Toledo, Ohio, and her Ph.D. from the University of Łódź.
  Her areas of scholarly interest include American Gothic fiction and horror film, pop culture and media. She is an avid mountain hiker, a movie-goer and a pooch-lover.
 • BECKY DAWES
    I grew up in Selby, a small town near York in the north-east of England. I studied Modern Languages (including a little bit of Polish) at the University of Sheffield, and spent a year living in France and Spain as part of my studies. I loved the experience of living in other countries, and a year after graduating I moved to Poland to experience life here, improve my language skills and of course to teach English! I've been living in Poland for a year and a half and plan to stay much longer – I love Polish food, people and culture, although I'm not so keen on the winters!
  I spent my first year in Poland working at a language school in Koszalin, where I learnt a great deal about teaching English to young learners. I'm passionate about languages and especially enjoy teaching children because of their energy and enthusiasm. I believe it's important to have fun while learning, and that a lively and engaging classroom environment both helps students to remember new language and motivates them to take an active part in the language learning process.
 • EDUARDO RUIZ
    I lived most of my life in Mallorca, where I worked as a government official and as a translator. This is my second year as an ESL teacher.
  Living in Lodz has proven to be a great experience, so I am really glad I have been offered the chance to keep teaching here. The school staff and our boss have been extremely supportive. As far as qualifications go, some years ago I achieved C2 proficiency level by Cambridge, and two years ago I was accepted into Masaryk University (Brno) where I was trained to become a teacher (CELTA).
  I am looking forward to the challenges we might face this new year.
 • PATRYCJA MORAWIEC
    My name is Patrycja and I am 21 years old. I was born here in Łódź. When I was 8 years old my family and I moved to a small town in Scotland called Montrose where I grew up and studied. Living in Scotland for 12 years, last year I’ve decided that I want to come back to Łódź and start my life here. It was a very difficult and risky decision however it was a good decision.
  So I came back to Łódź completed my TEFL and TESOL training and started my journey as an English teacher at the College of Languages. My first year was not easy with everything that has been going on but having a boss like Jola and the amazing team members by my side has made this difficult first year so much better and definitely a lot easier. Cannot wait to start my second year of teaching and see what this year brings for us all.
 • ALEX POTTER
    I have taught in Poland before, though not for quite some time. My first teaching experience was in summer schools near Torun and Krakow, and I went on to spend two years in Lublin. The majority of my teaching experience, however, has been in Thailand, where I spent seven years at The Assumption University. I also taught for a few months in Odessa last year. On my way back to England from Odessa, I travelled via Lviv, Krakow and Wroclaw, and it was very pleasant to be back in Poland after so many years. I have never been to Lodz, but I hear lots of good things about the city and am very much looking forward to living and working there.
  I grew up in a town called Southport, which is reasonably close to Liverpool. Another famous Sandgrounder (as the folks here are known) is the author David Mitchell. I had hoped to follow in his footsteps, but regrettably, there is not a great market for deeply pretentious surrealist novellas. I am hoping my next book will be a bit more successful as it is written to cynically exploit the Christmas market. Apart from writing, I like to spend my free time playing the guitar and walking.
 •  
PRACOWALI Z NAMI • MICHELE COSTANTINI
    My mother is from Krakow and grew up exploring the Polish mountains in and around Zakopane. So, it is not surprising that she chose the Colorado Rockies when immigrating to the USA. Born and raised American, means I am a native speaker. But, it also means I have been exposed from an early age to The Melting Pot // Salad Bowl that epitomizes what America -- a country of immigrants -- means to me. I have a keen cultural sensitivity and curiosity of culture and language.
  I studied communications, language, and dramatic arts, and received my master's degree from NYU in New York City. My theatre background informs my teaching, especially with Young Learners with whom we can play language-learning communicative games and do role-plays. I am very excited to be here in Lodz, exploring my Polish roots, and working with Polish colleagues and children.
 • KATARZYNA KORZENIOWSKA
    Despite my name implying otherwise, I was born and raised in London, England (to Polish parents.) I taught English as a foreign language for four years in South Korea, from 2010 - 2014. Although I initially only went for a year to experience the culture, I soon realised I had a real passion for teaching and decided to stay longer so as to gain more experience.
  I returned to London to study for my CELTA, I worked at a summer school and now I am very happy to be teaching in Lodz. I always wanted to live in the country of my parents at some point, and being able to continue my career as well as connect with Poland and Polish culture and people is so far proving to be a wonderful experience.
  I love teaching children as they have inquisitive and interested (as well as interesting) minds and as English becomes more and more the lingua franca of the world, I am grateful to have the opportunity to help future generations learn - hopefully having fun along the way.
 • PHILIP ROBINSON
    Hi. I'm Phil, and I'm originally from a small town in England called Hitchin.
  I've been teaching English now for around 13 years and I've lived and worked in countries all over the world, such as Thailand, Spain and, of course, Poland.
  I love teaching and find it to be a really rewarding profession, and I love living in Poland too.
  My favourite things about Poland are the food (especially Golampki), the people, who I find to be really warm and welcoming.
  I'm also a keen photographer in my spare time, so look out for me with my camera in hand around Lodz when I'm not working.
 • NEIL STOPFORTH
    I'm originally from a town near Liverpool in the UK, although I don't really call that home any more as it's been quite a while since I last lived there.
  After working as a journalist for several years I decided to travel the world and gain experiences with different cultures, places and people. I've now worked and travelled in a huge range of countries, from the golden beaches of Australia to the snowy mountains of the French Alps.
  I've been to Poland on several occasions and, after gaining my Cambridge CELTA qualification in Krakow, I knew I wanted to stay and work here. I'm delighted to be teaching here in Lodz and love the culture and atmosphere of the city.

  I'm a big football fan, an avid snowboarder and skiier but when I can't get to the top of a mountain I spend my free time playing guitar, reading and travelling.
 • JOHN GLYNN
    Hello, I'm John Glynn, I speak two languages: Body and English. One of three children, I was raised in Cong, County Mayo, a small town in the west of Ireland. For my undergraduate studies, I attended Sligo Institute of Technology, a college not too far from my hometown, all before completing my MA and Ph.D. in the United Kingdom.
  As a teacher, I enjoy covering areas like pronunciation, listening/speaking, writing skills and, wait for it, grammar. Yes, even grammar. English poses some interesting, vaguely comical questions. For example, in what other language can people drive on a parkway and park in a driveway? Have noses that run and feet that smell?
  Previously, before arriving in Poland, I was a lecturer in Vietnam. Prior to my Vietnamese experience, I worked on the outskirts of Seoul, South Korea, teaching English. Encouragement, varied learning experiences, personal responsibility, and a love of learning provide the foundation for beneficial learning, and my goal is to develop independent learners who have a love of the English language. I am delighted to have the opportunity to teach in your beautiful country.
  Thanks for reading.
 • IAIN GALLAGHER
    Hello. I'm Iain from Glasgow. I've been working here for nearly ten years and I still love it! I've previously worked in many countries, including Spain and Canada, but I now have a wife, two dogs and a mortgage, so I guess I'll be staying here for a little while longer;) I still like to have the occasional adventure in the summer though.
  After so many years teaching the Cambridge exams, and their increasing popularity, most of my classes are now exam classes. So don't be disappointed if you don't meet me until you are ready!
  Good luck,
  Iain.

 • JEFF UNGER
    Hello! My name is Jeff and I moved to Poland from the States about three and half years ago. After spending the past 20 years working as a professional Chef and owning my own restaurant in Boston, I decided to move to Poland to reunite with my girlfriend and we were married this past summer. Before moving to Poland, I knew that I needed a break from working in kitchens so I volunteered at a local language school and also completed a TESOL course. I really am enjoying my new career working with children and teenagers and take great pleasure in helping them learn my language.

  In my free time I still enjoy cooking as well as music, film, travel and trying to learn Polish.
 • ANDRE LOKAJ
    My name is Andre Łukasz Łokaj and I'm an American-Polish national. I'm originally from Minneapolis, Minnesota but I also lived in South Florida, Arizona and Seattle. I moved to Poland in November of 2009 so I could be closer to my grandmother and my cousins and it's been one of the best decisions I've made. I really enjoy living in Poland because I feel connected to the rest of the world and I love kielbasa. My favorite pastimes are listening to music, reading about history and cycling, however I don't have a bike in Łódź.
  I've taught English in Szczecin, Koszalin and now Łódź. I've been a teacher since 2010 and I hold the CELTA certificate as well as the IH certificate in teaching young learners and teenagers. I prefer teaching children because of the challenge and the dynamics that children bring into a classroom. I feel that a teacher must always imagine how the lesson may look in the eyes of a student in order to present new language in a way that is easy to understand and try to have a little bit of fun in the process.
 • Candace MacDonald
  Candace MacDonald is 23 years old and comes from Attleboro, Massachusetts in the United States of America. Candace moved to Poland to pursue her dreams of becoming an educator, following three generations of women in the family working as teachers. Working in Poland enables fulfilling her passion of travel. Candace enjoys sightseeing and exercising in her free time, but most of all Pizza! Though Candace has never travelled to Poland before she is very excited to be here, especially since tasting the wonderful Polish chocolate. Candace loves working with Children and is grateful for this opportunity. She is a certified teacher after attending Oxford Seminars at Boston University.
 • Domenic Paplie
  Domenic Paplie is 24 years old and hails from the woderful city of Quincy, Massachusetts in the Northeastern part of the United States of America. Domenic graduated from Westfield State College in May 2006 with degrees in History and Criminal Justice. He is also a certified teacher of English after Oxford Seminars at Boston University. Domenic soon realized his desire to become an educator and pursued his desire accordingly. Domenic is going to miss watching his beloved New England Patriots and Boston Bruins, but he is ready for the experience of a lifetime.
 • Benjamin Winston Lewis
  My name is Benjamin Winston Lewis, but most people just call me Ben. I am 23 years old and I come from the swampy backwaters of the deep south. I lived along the river Savannah, which forms the border between Georgia and South Carolina. The city of Augusta is nearby and every year in April thousands of people come to watch the Masters Golf tournament.
  I spent most of my university career in Europe so thankfully I have lost my thick Southern accent. I decided to come to Poland because I have a lot of friends here. I have never been to Łódź before, but hopefully I will make many more friends here.
 • Christian Mulhall
  Christian is a native of Dublin in Ireland. Educated at Trinity College Dublin he achieved a degree in Theology and Philosophy. Having completed this he began travelling in Europe and the United States, spending a year and a half on both continents.
  On returning to Ireland he began a degree in Law and Economics which he completed in 2003. Having spent another 3 years on the green isle, his wandering nature once again took hold and he now plans to live in Poland for the foreseeable future.
  Christian has been a teacher since 1994 and plans to make a career in teaching English as a foreign language.
 • Joy Kubarek i Joe Sandor
  Joy graduated from the University of Minnesota - Twin Cities with a Bachelor's of Science degree in Biology. She is 22 years old and comes from Superior, WI in the USA. Superior is at the tip of one of the largest Great Lakes, Lake Superior. Joy likes to take advantage of the opportunities the lake and its surroundings offer for recreational activity and enjoyment. She hopes to some day pursue a career in environmental education. At the University of Minnesota she worked with non-native English speakers at the Student Writing Center. Her love of teaching and traveling brought her to this position in Poland. In her free time, Joy likes to play tennis, rollerblade, take her dog running, or go shopping with one of her three sisters. Joy feels the most important aspect of teaching is not only what the students learn from her, but rather what she can learn from them.

  Joe, 25 years old, graduated from the University of Wisconsin - Madison with a Bachelor's degree in Political Science and French. He has spent extensive time travelling and living abroad. He is from Superior, WI and enjoys the outdoors. His experience learning foreign languages aids him in teaching others English. In addition to teaching, Joe is an artist, working in oil paint, sculpture and photography. He is taking advantage of his new surroundings in Poland for new material. In his free time, Joe juggles and yo-yo's which his students discovered and now constantly beg him to do some tricks in lieu of English lesson. Joe's teaching philosophy: speak softly and carry a big pen.
 • Jessica Metcalfe i Slade Loutet
  Jessica urodziła się w Hamilton, w Kanadzie w 1979 roku. Do Polski przyjechała ciekawa kraju swoich przodków ze strony mamy. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver. Do pracy nauczyciela przygotowywała się w Winfield College, gdzie w 2002 roku uzyskała świadectwo TEFL ( Teacher of English as a Foreign Language). Jessica interesuje się podróżami. Zwiedziła Europę , Meksyk, Stany Zjednoczone i Gwatemalę. Podczas pobytu w Polsce pojechała do Egiptu. Jej pasją jest także hokej. Jest bramkarzem! Podczas pobytu w Polsce wciągnęło ją także gotowanie, które z konieczności stało się przyjemnością.
  Motto jakim kieruje się w pracy nauczyciela : bądź cierpliwa i entuzjastyczna, ale jednocześnie nie daj się zdominować przez uczniów!

  Slade ma 24 lata. Urodził się w Langley, w Kanadzie. Przyjechał do Polski, aby poznać nową kulturę, nowych ludzi, a także aby się sprawdzić. Slade ukończył w 2002 roku mikrobiologie na uniwersytecie British Columbia w Vancouver. Świadectwo TEFL ( Teacher of English as a Foreign Language) uzyskał w 2002 roku, co pozwoliło mu starać się o pracę nauczyciela języka angielskiego w Polsce. Slade pasjonuje się aktywnym życiem, szczególnie wszystkim co związane jest z wodą. Lubi podróże od czasu kiedy przemierzył Australię 6 lat temu. Jego pasją jest też hokej. W wolnym czasie lubi gry i zabawy logiczne. Jest też fotografem amatorem.
  Motto dla nauczyciela : uśmiechaj się!